Remember to put the glass down! & Bardağı yere bırakmayı unutma!

semras world 2sss

A psychologist walked around a room while teaching stress management to an audience. As she raised a glass of water, everyone expected they’d be asked the “half empty or half full” question. Instead, with a smile on her face, she inquired: ”How heavy is this glass of water?”

Answers called out ranged from 8 oz. to 20 oz.

She replied, “The absolute weight doesn’t matter. It depends on how long I hold it. If I hold it for a minute, it’s not a problem. If I hold it for an hour, I’ll have an ache in my arm. If I hold it for a day, my arm will feel numb and paralyzed. In each case, the weight of the glass doesn’t change, but the longer I hold it, the heavier it becomes.

She continued, “The stresses and worries in life are like that glass of water. Think about them for a while and nothing happens. Think about them a bit longer and they begin to hurt. And if you think about them all day long, you will feel paralyzed – incapable of doing anything.

It’s important to remember to let go of your stresses. As early in the evening as you can, put all your burdens down. Don’t carry them through the evening and into the night. Remember to put the glass down!

sss

Bir grup katılımcıya stres yönetimi eğitimi veren eğitimci, eline yarısı suyla dolu bir bardak aldı ve havaya kaldırdı. Sınıfdaki herkes eğitimcinin “bardağın yarısı dolu mu boş mu” sorusunu yönelteceğini bekliyordu. Bu beklentiyi tahmin eden eğitimci, gülümsedi ve sorusunu yöneltti “Yarısı suyla dolu bu bardağın ağırlığı sizce nedir?”

Katılımcılar tek tek tahminde bulunmaya başladılar: “225 gram”, “500 gram”…

Tüm bu tahminlerden sonra, eğitimci sorduğu soruyu cevapladı: “Aslında ağırlığının ne kadar olduğu çok da önemli değil. Önemli olan ne kadar süre boyunca havada tuttuğunuz. Eğer bir dakika boyunca havada tutarsanız hiçbir sorun yok. Ama bir saat boyunca havada tutarsanız, kolunuzda bir ağrı hissedersiniz. Eğer bir gün boyunca tutarsanız, muhtemelen kolunuzda ciddi hasar oluşabilir. Her durumda, bardağın ağırlığı aynı kalıyor ama ne kadar uzun yukarıda tutarsanız, o kadar çok ağır gelmeye başlıyor.

Hayatta stres duyduğunuz ve endişelendiğiniz şeyler için de aynı durum geçerli. Eğer bir an onları düşünürseniz hiçbir sorun yaşamazsınız. Ama onlara odaklanmaya devam ederseniz ve bu süreyi giderek artırırsanız, tıpkı kolunuz gibi, hasar görmeye başlayabilirsiniz. Bardağınızı gece uyumadan önce, mümkün olan en kısa sürede bir yere bırakmayı unutmayın…

sss

Original Article: https://yabakientelbaki.wordpress.com/2016/05/23/remember-to-put-the-glass-down-bardagi-yere-birakmayi-unutma/

Editors Notes:

I would remind you that this blog is produced free for the public good and you are welcome to republish or re-use this article or any other material freely anywhere without requesting further permission.

News & Views welcome always published as long as NO bad language or is not related to subject matter.

Thanks for following as always appreciate every like, mention , reblog or #tweet also our newspaper is added with all our posts daily:

BreakingMain NewsFinanceWorldSocialFoodHistoryBritainScotlandFriendsAuthors#TweetPC-HelpNewsroomChatShop & ShareDisability — more to come.

@AceNewsServices

AceTweetNews : Main & Breaking Here

Advertisements