FEATURED: A word of advice to anyone who wants to change the world…Dünyayı değiş tirmek isteyen herkese benden bir tavsiye…Omar Suleiman

semras21

semras-plt1A word of advice to anyone who wants to change the world:

Your family’s right upon you is greater than all other 7 billion members of the worlds population combined. The admiration of a million people pales in comparison to the smile you put on the face a parent, spouse, or child. They will carry your name and legacy in this world, and testify for or against you on the day of judgment. If you want them to remember you tomorrow, you have to be there for them today. So change the world and do your best to care for everyone, but don’t let your positive influence exclude the people who need you most.

semras-14-

Dünyayı değiştirmek isteyen herkese benden bir tavsiye:

Ailenin senin üzerindeki hakları, toplam dünya nüfusunun 7 milyar üyesinin hepsinden daha fazladır. Anne babanızın, eşinizin ya da çocuğunuzun yüzünü güldürmenizle kıyaslandığında, bir milyon insanın takdiri dahi sönük kalır. Onlar bu dünyada senin ismini ve mirasını taşıyacaklar ve hesap gününde de senin lehine ya da aleyhine şahitlik edecekler. Eğer gelecekte seni hatırlamalarını istiyorsan bugün onların yanında olmalısın. Bu yüzden dünyayı değiştir ve herkesi sevmek adına elinden gelenin en iyisini yap fakat sana en çok ihtiyacı olan insanları pozitif etkinden mahrum bırakma.

semras-plt1

https://yabakientelbaki.wordpress.com/2016/03/19/a-word-of-advice-to-anyone-who-wants-to-change-the-world-dunyayi-degistirmek-isteyen-herkese-benden-bir-tavsiye-omar-suleiman/

News & Views welcome always published as long as NO bad language or is not related to subject matter.

Thanks for following as always appreciate every like, mention , reblog or #tweet also our newspaper is added with all our posts daily:

BreakingMain NewsFinanceWorldSocialFoodHistoryBritainScotlandFriendsAuthors#TweetPC-HelpNewsroomChatShop & ShareDisability — more to come.

@AceNewsServices

AceTweetNews : Main & Breaking Here

Advertisements